Bombaj štampa, kultna sarajevska pop-rock grupa iz '80-ih godina, koja je, zajedno sa Zabranjenim pušenjem i Elvisom J. Kurtovićem, sudjelovala u stvaranju pokreta poznatog kao „Novi primitivizam“, nakon 17 godina pauze se ponovno okupila i nakon dva uspješna koncerta u Sarajevu, na Valentinovo dolaze u Zagreb. Koncert će se održati 14.2.2009 u klubu Boogaloo
Groupie
Medijski najeksponiraniji član grupe, gitarist i pjevač, Branko Ðurić Ðuro, rođen 1962. godine u Sarajevu. Jedan je od najpoznatijih bosanskih glumaca - komičara, režisera i dramskih pisaca.
Završio je Akademiju za glumu u Sarajevu 1988. godine. Bio je jedan od ključnih ljudi u "Top listi nadrealista", glumio je u predstavi "Audicija", a najvažnije filmske uloge su mu u "Ovo malo duše", "Kuduz", "Dom za vješanje" i omnibusu "Kako je propao rokenrol". Svoj talent je iskazao i u muzici kao pjevač i gitarist u sarajevskoj grupi Bombaj štampa.
1992, godine napušta rodno Sarajevo i odlazi u Sloveniju gdje radi u kazalištu, na televiziji i filmu. Njegov režiserski prvijenac, "Kajmak i marmelada", postigao je ogroman uspjeh u Sloveniji.
Godine 2004. na sceni Kazališta mladih u Sarajevu premijerno je izvedena predstava "Šta ćemo sad", prema njegovom tekstu. Živi i radi u Ljubljani.
Bombaj štampu su 1982. godine osnovali gitarista Nedim Babović i Branko Ðuric Ðuro. Ime grupe nastalo je na osnovu riječi bombati koja u sarajevskom slengu znači lagati. Ubrzo nakon osnivanja, grupa je počela po sarajevskim klubovima držati zajedničke i samostalne koncerte na kojima su svirali svoje hitove “Željo, Željo”, “Jogging across Alipašino Polje” i “Dole”.Koncert Bombaj Štampe će se održati 14.2.2009 u klubu Boogaloo, cijene ulaznica u preprodaji su 65 kn, 99 kn ulaznica za par, 85 kn na dan.
Djelovanje grupe su uveliko ograničavale Ðurine glumačke obaveze, pa je njihova prva ploča “Bombaj štampa” ugledala svjetlost dana tek 1987.g.
Autori većine pjesama su Ðuro i Neno, a pored ostalih, prateći vokali na ovom albumu bili su i Rizo iz grupe Elvis J. Kurtovich, Amila Sulejmanović, te Gile i Cavke iz Električnog orgazma. Neki od hitova sa ovoga albuma su “Mrak i ja”, “Otvorena pjesma Ðordu B.”, “Ðidi-midi (Patetika)”, “Često poželim da sve zaboravim”. Sama promocija ovog albuma kasnila je preko godinu dana, jer je u vrijeme njegovog izlaska Ðuro bio angažiran na snimanju filma “Dom za vješanje”. U proširenom sastavu, grupa nastavlja sa koncertima po SFRJ, te sudjeluje na turneji “Top liste nadrealista”.
O Bombaj Štampi se nije mnogo čulo sve do 1990. godine kada su objavili album “Ja mnogo bolje letim sam”, u nešto izmijenjenom sastavu. Mjesto Ademira Volića zauzima Dragan Bajić, za gitarom se pojavljuje Zoran Šerbedžija, a umjesto Nene Jeleča, koji se na ovom albumu pojavljuje u ulozi producenta, bas gitaru svira Srđan iz Crvene jabuke. Kao gost u pjesmama “Kad moj Nedo i njegov Brada sviraju blues” i “Šarene ulice” pojavljuje se Davor Gobac sa svojom grupom Psihomodo pop.
U novim pjesmama su dali još otvoreniju posvetu svojim uzorima, Chucku Berryu i The Rolling Stonesima, posebno u "Ludnica (Kad moji momci sviraju u gradu)", "Da li da" i naslovnoj. "Ćerka jedinica" je još jedna obrada pjesme Dražena Ričla i grupe Elvis J Kurtovich. Povodom izlaska ploče odsvirali su seriju nastupa, a početkom rata su prekinuli aktivnost.
Ulaznice su u prodaji u klubu Boogaloo I u sustavu Eventim www.eventim.hr.
Нема коментара:
Постави коментар