18. 9. 2008.

Manu Kače u Beogradu

Jedan od najpopularnijih svetskih bubnjara Manu Kače, koji je svoje umeće dokazao radeći sa zvezdama poput Pitera Gabrijela, Stinga, Manu Čaoa, te s bendom Dire Straits, boravio je nakratko u Beogradu, gde je u studiju „SSL Pink“ snimio šest numera sa srpskim bendom Stereospell, a u razgovoru za „Blic“ otkriva šta ga je dovelo u Beograd i priča o saradnji sa zvezdama
Autor: V. Đurić Đura (Blic)

Manu trenutno živi u Parizu, a pre nekoliko godina je nekoliko dana boravio u Beogradu i Novom Sadu.
- Mislim da je to bilo 2005. godine, kada sam prvi put bio u Beogradu. Bili smo gosti kod mog dobrog prijatelja muzičara Miše Reljića. Svirao sam sa svojim bendom Neigbourhood u klubovima u Beogradu i Novom Sadu, sećam se divnog vikenda koji sam proveo u Novom Sadu, gde sam upoznao gostoljubive ljude - kaže Manu Kače, koji je sada stigao u Beograd kako bi sarađivao sa bendom Stereospell.
- Volim da sarađujem sa različitim muzičarima. Kvalitet muzike i neki unutrašnji osećaj su ono što me opredeljuje da sarađujem sa nekim. Ovog puta u Beogradu snimam bubnjeve za bend Stereospell čija mi se muzika dopala, a sa kojima me je povezao upravo Miša Reljić - dodao je Manu Kače, a na našu konstataciju da je nekoliko sati zaista kratko vreme da se snimi šest numera, samo se nasmejao.
- Ovo je izvanredan studio koji ima apsolutno sve mogućnosti kao i drugi vrhunski svetski muzički studiji. Mislim da je zvuk dobar, znalački je odabrana tehnička podrška. Čuo sam da je vlasnik studija (Željko Mitrović. prim. nov.) veoma dobar bas gitarista, voleo bih, naravno, da se upoznamo ako bude prilike - nasmejao se ponovo Manu Kače, koji je u svojoj dugoj karijeri sarađivao sa brojnim zvezdama.
- Teško mi je da odaberem najboljeg od njih. Bilo je toliko vrsnih svetskih muzičara sa kojima sam radio, da je to zaista veliko iskustvo. Od svakog sam ponešto naučio. Najduže sam radio sa Piterom Gebrijelom i Stingom, oni su izuzetno zahtevni muzičari, koji uvek traže pun angažman. Uz njih se otkriva i smisao života muzičara. Dvadeset godina sarađujem sa najvećim svetskim muzičarima i delim sa njima sreću i pozitivnu energiju koju muzika nosi sa sobom. Volim saradnju sa džez muzičarima, kakvi su, na primer, saksofonista Jan Garbarek i trubač Tomas Stanko - priča Kače i objašnjava: - Ja nikada ne tražim i ne zovem slavne muzičare da sviramo zajedno. Jednostavno... oni zovu mene. Ako mi se sviđa to što rade, naravno da ulećem u njihove projekte. Saradnja među muzičara je uvek zajedničko razmenjivanje ljubavi i energije.
Manu i Stereospell
Milan Sudžuk iz benda „Stereospell“ objašnjava kako je došlo do saradnje sa Manu Kačeom.
- Petar Vasović i ja činimo Stereospell. Ja sviram klavijature, Petar svira akustičnu gitaru i udaraljke. Ovaj projekat pod nazivom „ Ahimsa „ (što na sanskritu znači nenasilje), radimo sa „ATC centrom“ iz Beograda u okviru projekta „V-day untill the violence stops“. Mi smo tvorci muzike i aranžmana, oko teksta nam je puno pomogao Ted Jani. Muzika je neka vrsta elektro-chill outa. Pored Manu Kačea, za dve nedelje nam se pridružuje Toni Levin na basu - kaže Sudžuk.


Нема коментара: